Zdarza Wam się szyć coś na ostatnią chwilę? Mi niestety tak! Ostatnio żyję w ogromnym „niedoczasie”, a akcje szycia tuż przed imprezą to standard. Mieliśmy w rodzinie oficjalną uroczystość i chciałam aby moi chłopcy wyglądali elegancko. Nie mam dla nich marynarek, więc stwierdziłam, że muchy będą takim akcentem, który doda odrobinę stylu.
Nie znalazłam w sieci szybkiej instrukcji na prostą muszkę dla dziecka, więc opracowałam swoją i dzielę się z Wami w tym poście. Wymiary gotowej muchy to ok. 11 cm x 6 cm, a mój model 6,5 roku.
Co potrzebujemy do uszycia muchy?
W zasadzie niewiele: kilka kawałków materiału. Szycie muchy to jeden z pomysłów na spożytkowanie resztek tkanin!
- tkanina zasadnicza na muszkę i tą środkową pętelkę
- tkanina na pasek do zapięcia
- element do zapięcia muszki – w moim przypadku jest to rzep
Jeżeli chodzi o zapięcie muszki to ja zastosowałam elastyczną dzianinę. Daje to pewną swobodę przy dopasowaniu muchy do obwodu szyi. Jeżeli zdecydujecie się na tkaninę, to sugeruję zrobić regulację tego paseczka. Na pewno będzie to korzystniejsze rozwiązanie niż zapięcie bez regulacji. Pamiętajcie, żeby długość tego paska dopasować do obwodu szyi Waszego modela 😉
Jeszcze jedna ważna kwestia: ja szyję z dosyć grubej tkaniny koszulowej. Jeżeli szyjecie z bardzo cienkiego materiału to rozważcie jego podklejenie. Nie zawsze jest to konieczne, bo mucha jest podwójna, ale niektóre materiały są tak lejące, że usztywnienie jest obowiązkowe.
Zaczynamy szycie muszki!
Składamy element główny naszej muchy na połowę wzdłuż dłuższego boku i zszywamy. Następnie umieszczamy szew na środku i go rozprasowujemy.
Teraz najtrudniejsza operacja w całym procesie 😉 Jeżeli ktoś z Was szył komin to nie będzie miał żadnego problemu, bo postępujemy dokładnie tak samo, gdy chcemy zszyć ze sobą boki. Musimy włożyć połowę naszego tunelu do środka tak, aby prawe strony stykały się ze sobą.
Następnie zszywamy ten krótszy bok ze sobą zostawiając kilka centymetrów na wywrócenie. Ja zostawiłam sobie troszkę za mały 😉 i widzicie jak to wygląda ;), ale wystarczy solidne prasowanie i mucha nabierze odpowiedniej formy.
Zanim uprasujecie, zszyjcie ściegiem krytym ten mały otworek.
Teraz prasowanie.
Bierzemy się za odszycie tego małego elementu na środku muszki. Zszywamy go wzdłuż dłuższego boku – prawa do prawej oczywiście. Przewracamy na drugą stronę (jeżeli macie problem to zapnijcie agrafkę na jednym końcu i włóżcie go do środka – pozwoli Wam to na przeciągnięcie materiału przez wąski tunelik). Ułóżcie szew na środku.
Układamy muchę w kształt, który nam się najbardziej podoba, a na środku mocujemy nasz paseczek. Zawijamy jego końcówki pod spód i zszywamy ze sobą ręcznie.
Został nam już tylko do zrobienia paseczek z zapięciem. Tak jak wspomniałam na początku, ja zastosowałam elastyczną dzianinę i rzep. Możecie użyć gumkę, tkaninę z regulacją lub zapięcie na napy.
Szyjemy kolejny tunelik (prawa do prawej wzdłuż dłuższego boku i dodatkowo odszywamy jedną końcówkę). Wywracamy na prawą stronę. Elementy niezszytej końcówki podwijamy do środka. Nie musicie jej zszywać, bo będziemy przyszywać rzep.
Pamiętajcie żeby rzep przyszyć po dwóch różnych stronach paska (od środka i na zewnątrz), żeby możliwe było jego zapięcie.
Teraz zostało już tylko przyszycie paska do naszej muchy. Robimy to ręcznie, ściegiem krytym.
Możemy cieszyć się nową muszką!
Będzie mi bardzo miło jak podzielicie się swoimi pracami uszytymi z mojego tutoriala. Jeśli coś jest niejasne, zostawcie komentarz 🙂
Najnowsze komentarze